Svalbard 2005 Svalbard 2005

   In english

 Etusivu
 Retkikunta
 Päiväkirja
 Kuvagalleria
 Kartta
 Varusteet
 Sponsorit
 Radioraportit
 Svalbard
 Tutkimusmatkat
 Yhteystiedot
 Kauppa
 Linkit


Varusteet


Vaatetus Hiihto Reput ja Kassit Jalkineet
Keittiö Elektroniikka Majoitus Ruoka
 
 

Näillä sivuilla esitellään Svalbard 2005 retkellä käytettäviä varusteita. Sivuja päivitetään sitä mukaan kun retkikunnalle kertyy käyttökokemusta esiteltävästä tuotteesta. Kaikki retkellä käytettävissä olevat varusteet on saatavissa hyvin varustetuista kaupoista.

Alla oleva kolmen hengen teltan (Pete, Vesa ja Sami) varustelista on lähes täydellinen, lukuunottamatta muutamia arvioituja painoja. Kahden hengen (Sepe ja Olli-Pekka) teltan varustelista on lähes identtinen. Suurimmat eroavaisuudet löytyvät Sepen teltan ruokavaliosta, josta ei eksotiikkaa puutu.

ElektroniikkaPaino gKplYht.g
TietokonePanasonic Toughbook CF-18210012100
laturi1561156
GPSGarmin e Trex1501150
PLBMcMurdo Fastfind3951395
SatelliittipuhelinMotorola 95005751575
akku92192
datakit2621262
laturi1401140
TuulimittariSilva ja Meteos502100
AurinkopaneeliUnisolar USF-32214012140
lyijyhyytelöakku100011000
lataussäädinNelcomp1581158
liittimet ja koteloSami Desingn5001500
7298
Valokuvaus
DigitaalikameraCanon Powershot A 2001901190
KameraCanon EOS 300 28 - 90 obj.60021200
Canon 70 - 300 obj3001300
VideokameraCanon mv 600 + 2 akkua
laturi + 10 kasettia146011460
Jalusta150011500
Filmi2835980
5630
Hiihto
SuksetMadshus Glittertind220036600
NousukarvatColltex2183654
SiteetRottefella Riva 3120033600
PorkatExel T5 45041800
AhkioFjellpulken Transportpulken9000327000
Vetoaisat + valjaatFjellpulken Expedition200036000
45654
Majoitus
TelttaHilleberg Keron 4 GT550015500
VarakaaretDAC 9 mm1804720
HätämajoitusHilleberg Windsack5001500
MakuupussiAdjungilak300039000
MakuupussiJoutsen (sisempi pussi)100033000
MakuualustaZ - Rest45731371
MakuualustaKarrimat50031500
MakuualustaKoko teltan alusta9251925
22516
Keittiö
KeitinMSR XGK Expedition2981298
PolttoainepumppuMSR XGK 523156
Keittimen varaosatMSR XGK50150
PolttoainepulloMSR 985 ml2063618
TuulisuojaMSR44144
KeitinlaatikkoReissu Pete Super180011800
Keittimen alustaReissu Pete Light4001400
TermospulloRetki Pro 0,75 l55094950
RuokatermosRetki 0,75 l70032100
TermossuojapussitRetki Pro Flaskpocket873261
Astiastokattilat 5/3/2 litr. + kahvip.
kahvat ja kauhat ja kipot145511455
RuokailuvälineetKippo (1 litr.) lusikka ja veitsi1003300
Polttoaineet3 x 5 litr. + 3 x MSR pullo18000118000
30432
Jalkineet
MonotAlico Double With Strap330039900
Säärystimet3003900
JääraudatBD Sabretooth104433132
13932
Vaatetus
AlusasuRuskovilla Ulkoilukerrasto60031800
VäliasuSasta Inuvit/Midler50031500
FleecetakkiSasta Sierra55031650
KuorihousutSasta Storm77532325
KuoritakkiSasta Everest75032250
UntuvatakkiSasta Undo117533525
KahluusukatSasta Cordura3003900
AlussukatBridgedale Coolmax3215480
PäällyssukatBridgedale GTX Summit12091080
Villasukat1006600
KypärämyssySilkki30390
Ohut päähineSasta salli Ws383114
Pipo603180
PaksupäähineLowe Alpine723216
KauluriRuskovilla 753225
KintaatRGB Desingn`s/Millet/BD2003600
Paksut hanskat (Sormet)Millet2003600
Ohuet hanskatSasta Ws663198
Muut käsineet1503450
SuojalasitScott/Bolle1103330
19113
Reput ja kassit
VarustekassiRetki Sport XL150034500
Pikku reppuRetki Guide85032550
VyölaukkuRetki Pro4001400
7450
Jäätikkövaellus
ValjaatEdelweiss Rando2503750
KarabiinitBD Hotwire456270
Stubai screwgate976582
KasiStubai STD 81302260
JääruuviBD Turboexpress1884752
SlingiEdelweiss 60 cm506300
KöysiEdelweiss Ultralight 9,9/65m416014160
Prusiknaru/jääkarhulankaEdelweiss/muu yht. 60 m100011000
JäähakkuStubai 58031740
SondiLumen tutkimiseen 240 cm33331000
10814
Muut varusteet
LankaohjaimetJääkarhu hälyytys järj.25071750
Kartat/kynät ja paperit3003900
ValaisinRetki Trekking led503150
KusipulloPlastex mehukas 1 l903270
Korjausvälineet250012500
LapioFiskars4852970
Nestemäiset lääkkeetAlko150034500
Wc paperi135121620
Hygienia2003600
Henkilökohtaiset sälätmm.aurinkolasit yms.2503750
14010
Lääkkeet
Kuumemittari
Pinsetit
Sakset
Ompeluneula ja lankaa
hakaneuloja
Metrilaastaria2m
perhoslaastareita20 kpl
Steriilejä taitoksia10 kpl
sideharsoa5 rll
idealside2 kpl
keinoihoapaljon
urheiluteippiä
vaseliinia
Ilmastointiteippiä
Järeä aurinkovoide 50+
Avaruuspeite
Septidin100 ml
Panadol 500 mg50 kpl
Ibuprofen 400 mg50 kpl
aspirin20 kpl
Panacod10 kpl
Amoxin20 kpl
Ditrim duplo10 kpl
Kefalex20 kpl
Oftan silmätipat
Imodium20 kpl
Zyrtec10 kpl
CavitC1 pkt
Basibact puuteri1 purk
Sinkkipasta1 tuubi
Dactarin voide1 tuubi
2500
Aseet ja patruunat
KivääriSako ja Saint300026000
Patruunat50502500
Valoraketit yms100101000
9500
Yhteensä188849
Ahkiopaino/henki 3 hengen teltta ilman ruokia62950
Ruoka 28 vrk33000
Kokonaispaino / retkeilijä95950




© 2004-2005 Svalbard 2005 retki
Sasta Oy
Retki Finland/V.Wallenius Oy
Ulkoilukauppa.com